Výmarský ohař: inteligentní, citlivý a pracovitý

 

Výmarský ohař je pes, který byl původně chován pro své lovecké schopnosti už od počátku 19. století. Ohaři byli používáni pro lov zvěře jako je kanec, medvěd nebo jelen. Popularita lovu velkých zvířat postupně klesala a tím začali být ohaři používáni pro lov menších zvířat jako jsou slepice, králíci a lišky. Výmarský ohař je všestranný lovecký pes. Jeho název pochází ze jména německého velkovévody Karla Augusta z Weimaru, který byl velkým lovcem.

 

Kde a k čemu byl vyšlechtěn?

 

Dnešní standardy chovu pocházejí zřejmě z konce 18. až začátku 19. století, ale údajně se takzvaní „výmaráci“ objevovali už kolem 13. století na dvoře Ludvíka IX., krále Francie. Prastará teorie tvrdí, že jedna část ohaře je podobná psu svatého Huberta bloodhoundovi, který rád stopuje a čichá a druhá část je honič s duší detektiva.

 

Plemeno bylo původně vyšlechtěno pro vysoce postavenou šlechtu. Cílem bylo vytvořit šlechtického psa, který bude nejen krásný na pohled, ale i spolehlivý. Vlastníků takového psa bylo tenkrát po málu a tak bylo plemeno velmi ceněno. Výmarský ohař už tehdy byl univerzálním rodinným psem, který střežil dům, chodil na lov, na rodinné procházky a byl milující a loajální nejen vůči dětem.

 

Německo si chtělo udržet vlastnictví plemene, proto byla zvířata před posláním do jiné země kastrována. Na konci 19. století byl velký zájem o toto plemeno v celé Evropě i Americe. Díky svému temperamentu si ho oblíbili sportovně založené rodiny. Ve Velké Británii a zejména v Americe bylo později toto plemeno ještě dále šlechtěno.  

 

Jak vypadá?

 

Výmarský ohař má elegantní, sportovní až atletický vzhled. Všechny části těla psa by měly být už na první pohled ve vzájemné rovnováze. Tradičně se ocas zkracuje krátce po narození až o třetinu své přirozené délky. Je to součástí standardu plemena. V některých zemích je krácení ocasu zakázané a proto se ponechává v plné délce. Je to však nestandardní a málo časté. Oči výmarského ohaře můžou být světle žluté, šedé nebo modro-šedé.

 

Kolik vyroste?

 

Standardní velikost u psů je 59 až 70 cm v kohoutku a váha mezi 30 až 40 kg. U fen je to o něco méně, velikost od 57 do 65 cm a mezi 25 až 30 kg. Čím více se pes blíží ke středu udaných hodnot, tím lépe.

 

Co je zač?

 

Sportovní nadání ohařům umožňuje vyniknout v různých psích sportech. Jsou rychlí a silní, proto se doporučuje jejich vycvičení. Svou rodinu a své teritorium chrání velmi pečlivě. Nebývají milí k ostatním psům na svém území. Stejně tak k cizím lidem jsou rezervovaní, někteří jedinci až agresivní.

 

Od svého dospívání vyžaduje výmarský ohař výcvik vhodný pro lovecké a energické plemeno, kde se podpoří jeho fyzická odolnost a výdrž. Má rád běh a různé hry. Pokud se mu sportovního vyžití nedostává, zvíře je nervózní. Majitel by měl být trpělivý a znát základní údaje o plemenu.

 

Během prvního roku a půl jsou „výmaráci“ hluční. Mají zálibu v kradení jídla ze stolů. Pokud jsou sami doma a nudí se, zabaví se i za cenu, že ničí věci. Předejít těmto neřestem se dá výcvikem, pravidelným sportováním a zabavením psa.

 

Nemělo by se zapomínat, že ohař je pes lovecký. Proto kočky a ostatní malá zvířata ve svém teritoriu nemají rádi. Nebojí se prohnat ani ovci nebo srnu. Někteří jedinci jsou velmi tvrdohlaví, ale s dobrým tréninkem to lze omezit. Jsou věrní svému pánovi. Nejraději by s ním i spali v posteli :). Pokud jsou od svého pána dlouho odloučeni, mohou trpět úzkostí.

 

Výmarský ohař je na 21. místě v inteligenci psů. Kromě své přirozené inteligence je i velmi citlivý.

 

 

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Weimaraner

(přeloženo a upraveno, peš)